Poradnik

witaj w świecie auto detailingu
Jak pielęgnować powłokę ceramiczną? Mycie auta z powłoką ceramiczną

Jak pielęgnować powłokę ceramiczną? Mycie auta z powłoką ceramiczną

Powłoki ceramiczne mają właściwości hydrofobowe, antystatyczne, są także odporne na drobne zarysowania, otarcia i blaknięcie lakieru.

Trwałość zabezpieczenia samochodu powłoką ceramiczną określa się na ok. 5 lat. Nie jest to jednak zabezpieczenie bezobsługowe.


Okres wytrzymałości powłoki jest uzależniony od wielu czynników, a jego ostateczna długość może wahać się + / - kilka lat. Wieloletnią żywotność powłoki osiągamy nie tylko wybierając dobrego producenta i fachowca, ale także stosując się do kilku prostych zasad dotyczących konserwacji powłoki ceramicznej.


Mycie powłoki ceramicznej możemy podzielić na dwa obszary, dokładne mycie detailingowe oraz całościowe lub punktowe przemywanie auta z kurzu, owadów czy ptasich odchodów.


Mycie można wykonywać samodzielnie lub udać się do profesjonalnego serwisu detailingowego. Należy również pamiętać o wykonywaniu okresowych przeglądów powłoki - raz na 6 do 12 miesięcy. Czas ten zawsze rekomendowany jest przez producenta.


To tyle z informacji podstawowych. Jak zatem myć samodzielnie samochód pokryty powłoką ceramiczną?

 

 

Mycie auta z powłoką ceramiczną – krok po kroku

 

Dzięki zastosowaniu powłoki ceramicznej mycie samochodu jest obiektywnie wygodniejsze i łatwiejsze. Wykonuj je w zacienionym miejscu na zimnym samochodzie. Pomoże to zminimalizować ryzyko wystąpienia tzw. waterspotów oraz zbyt szybkiego wysychania piany.


Nałóż na auto aktywną pianę, która zmiękczy największy brud, usunie kurz oraz smary i tłuszcze. Możesz wybierać piany o naturalnych pH lub zasadowe, zależy to od rodzaju powłoki ceramicznej, a o tym jakiej piany użyć powinien poinformować Cię specjalista, który nakładał powłokę.


Pianę rozprowadź na suche nadwozie, zapewni to lepsze przyleganie i odciąganie brudu.

Odczekaj chwilę, aż piana sama zacznie nieco spływać, ale nie czekaj aż wyschnie całkowicie.

Wtedy przejdź do opłukania samochodu.


Istotne jest, aby zaczynać proces mycia od dołu, tak aby każdy fragment samochodu pokryty pianą umyć odpowiednio wodą pod ciśnieniem. Jeśli rozpoczniemy od góry, po chwili na niższych partiach karoserii nie będzie już aktywnej piany i możemy umyć samochód niedokładnie.


Gdy już umyjemy dokładnie samochód przechodzimy do kolejnego etapu tzw. mycie na dwa wiadra.


Ma ono na celu usunięcie z samochodu najbardziej opornych zabrudzeń. W jednym wiadrze umieszczamy wodę z szamponem, w drugim wodę czystą. W obu wiadrach umieszczamy tzw. separatory brudu (grid guard).


Mycie właściwe wykonujemy w przeznaczonych do tego rękawicach, np. bawełnianych, które minimalizują ryzyko zarysowania lakieru. Niezwykle istotnych elementem jest wspomniany wcześniej separator brudu, który pomoże zabezpieczyć rękawice przed nadmiernym osiadaniem się na niej cząsteczek brudu.

 


Mycie samochodu zaczynamy oczywiście od dachu w dół, kończąc na zderzakach i progach. Najpierw wodą z szamponem, potem wodą czystą, a na końcu płuczemy samochód wodą pod ciśnieniem. Przy opłukiwaniu samochodu zawsze korzystaj z wody zdemineralizowanej. Zapobiega to osiadaniu osadów z kamienia.

 

Dokładne mycie detailingowe – co jeszcze zawiera?


W razie potrzeby po właściwym myciu możesz zastosować jeszcze kilka dodatkowych procedur, jeśli powłoka ceramiczna Twojego samochodu nie była konserwowana od dłuższego czasu.

 

  • Deironizacja i dekontaminacja - usuniecie smarów, opiłków metalu, pyłu z klocków hamulcowych, smoły czy asfaltu z lakieru.
  • Glinkowanie – usunięcie niewidocznych dla oka zabrudzeń, mikro brudu z porów lakieru i nadanie powłoce gładkości i szklistości.

 

Specjalistyczne środki konserwujące

 

Po myciu zaleca się aplikację ochronnych środków pielęgnacyjnych przedłużających żywotność powłoki. Podnoszą one hydrofobowość i antystatyczność – odpychanie i zrzucanie wody oraz brudu. Zaleca się stosowanie tego typu preparatów nie rzadziej niż co 3 – 6 miesięcy. Nie wybieraj przy tym pozornych oszczędności. Szukaj kosmetyków wysokiej jakości z pH dostosowanym do zaleceń producenta powłoki ceramicznej.


Kosmetyki zawsze nakładaj na dobrze wysuszony, chłodny samochód oraz w zacienionym miejscu.


Czego zdecydowanie unikać

 

  • Myjni automatycznych i szczotkowych.
  • Mycia samochodu na myjniach bezdotykowych szczotką, gdyż na takich szczotkach może osadzać się piasek i smar.
  • Nie stosuj dodatkowych warstw ochronnych z wosku na powłokę, obniżają one parametry ochronne lakieru.

 


Pierwsze mycie po nałożeniu powłoki ceramicznej


Tej zasady należy przestrzegać niezależnie od warunków atmosferycznych czy wizualnego wrażenia powłoki ceramicznej. Pierwsze mycie po ceramice wykonuj nie wcześniej niż 2 tygodnie po nałożeniu. W okresie ok. 14 dni powłoka wiąże się z lakierem. Nie powinno się wtedy stosować żadnej chemii samochodowej mogącej zakłócić ten proces.

 

 

Powłoka ceramiczna – mycie samemu czy w serwisie?


Choć powłoka ceramiczna ułatwia usuwanie brudu z samochodu, aby jednak umyć auto naprawdę dokładnie, wraz z pędzelkowaniem zagięć i emblematów, deironizacją felg, lakieru, glinkowaniem oraz nałożeniem preparatu odświeżającego i odnawiającego powłokę – nie będziemy ukrywać - najlepiej udać się na serwis i mycie autodetailingowe do specjalisty. Twój serwisant zna najlepiej historię auta oraz precyzyjnie dobierze rodzaj mycia, kosmetyków oraz częstotliwość konserwacji do oczekiwanej żywotności powłoki ceramicznej.

 

Zobacz jak Auto Detailing MOTO STUDIO Gdańsk dba o auta swoich klientów: REALIZACJE